Hrad v zimě odpočívá, ne tak jeho zaměstnanci

Co byste uviděli, kdybyste nahlédli pod sněhovou peřinu

Letošní zima se opravdu povedla. Hrad je krásně přikrytý bílou nadílkou.

Ne vždy je to ovšem příjemné. Velké mrazy předchozích dnů a potom částečné oteplení a zase mrazy ozdobily hrad krásnými rampouchy, které však neumožňují tající vodě odtékat. Tak si voda hledá cestičky, až se jí někdy podaří dostat do míst, kde se nám to nelíbí. Tak třeba interiér kaplové věže. Celý rok jsme intenzivně pracovali s odbornými pracovníky na vypracování restaurátorského záměru a projektové dokumentace k obnově vnitřních prostor románské kaple. Nejprve tedy musíme zamezit zatékání, jinak nemá žádná obnova smysl.

Uklízíme pravidelně příjezdovou cestu k bráně a také vnitřní komunikace pro případ potřeby. A také, abychom nemuseli při každé obchůzce hradu vytahovat nohy z půlmetrových i vyšších závějí.

Pracujeme také společně s odborníky na projektové dokumentaci k obnově vnějších hradních plášťů. Je tedy pravděpodobné, že v následující sezóně bude hrad "ozdoben" lešením. Postupně by mělo dojít k revizi a předělání cementových omítek či spárování z osmdesátých let 20. století. Hradu i návštěvníkům by to mělo velmi prospět - hrad získá nový prodyšný kabát a návštěvník se nebude muset schovávat pod stříšky, za palisádu a za provazy, aby mu něco nespadlo na hlavu.

V teple kanceláře pracujeme na novém tématu pro celou sezónu, kterým letos bude "Hrad v 16. století". Připravujeme informační panel o výzkumu ve staré hradní kapli, kde bylo nalezeno na 60 prakových kamenných koulí.

Připravujeme kulturní akce na léto - vystoupení šermířů, Hradozámeckou noc, ukázky středověkých řemesel na Velikonoce.