Otevřít nemůžeme, ale vylepšovat a hrát si ano

Co děláme na zavřeném hradě  a co můžete dělat vy, než k nám budete moci přijít.

Vážení návštěvníci hradu Landštejna,

měli bychom správně napsat potenciální návštěvníci,  protože jak víte z úvodní stránky našeho webu, jsou všechny objekty ve správě Národního památkového ústavu do odvolání pro veřejnost uzavřeny.

Když nemůžete hrad navštívit skutečně, zkuste to prozatím alespoň virtuálně. Na tomto odkazu http://3dcesko.cz/3D-model-hradu-Landstejn je možné si prohlížet 3D model hradu Landštejna včetně prokliků na modely jeho dvou středověkých stavebních fází.

Na první dubnovou neděli jsme plánovali povídání o husitské dobývání hradu v roce 1420. Zákeřná nemoc nám udělala čáru přes rozpočet, ale kdo chce, může si zkusit vyplnit pracovní list a dovědět se, kdo byl v té době na hradě pánem a  co mu husité provedli - pracovní list je v odkazu pod textem. Nápovědu hledejte na hlavní stránce v záložce O HRADU v podzáložce HISTORIE.

A ještě pro vás máme jednu aktivitu. Zkuste si vyrobit figurku z plat od vajíček. Na obrázku jsou výrobky dětí ze ZŠ v Dačicích, které pro nás před lety udělaly. Hlavičky jsou koupené vatové koule, ale můžete je nakašírovat z papíru. Ruce jsou z barevných modelovacích drátků, vlasy z vlny. Na obarvení byly použity temperové barvy.

Vyrobené figurky nám přineste ukázat, až bude hrad opět pro návštěvníky přístupný. Můžete také poslat fotografii vašeho výrobku na email landstejn@npu.cz.A co děláme my na zavřeném hradě?

Zametáme všechny cesty, hrabeme trávu i nádvoří, upravujeme záhonky za vstupní bránou.

Archeologickou expozici už jsme vymalovali. A protože jsme její prostor loni trochu zmenšili, abychom získali místo pro depozitář archeologických nálezů, musíme ji znovu uspořádat.

 

 

 

 

 

Upravujeme prostor u parkoviště.

 

 

 

 

 

 

Už je potřeba jen osadit lavičky, kolostavy a zasít trávu:

Snažíme se ze všech sil, aby až budeme moci otevřít, byl pro vás pobyt na hradě co nejpříjemnější.

Na hlavní stránce v záložce OPRAVY se můžete podívat, jak se snažíme hrad udržovat a naplňovat tak základní premisu památkové péče o zachování kulturního dědictví dalším generacím.

A takhle krásné máme klívie - dohromady mají deset květenství:

Důležitá zpráva pro všechny, kteří rádi čtou a mají rádi velké výpravné knihy. Právě vyšla velká publikace v nakladatelství Národního památkového ústavu "VE SLUŽBÁCH MERKURA", která je výsledkem Roku šlechtické diplomacie (2018). Je v ní i článek o majiteli hradu Landštejna, Konrádu Krajíři z Krajku, který působil v diplomatických službách Karla IV. i Václava IV. Tento článek je však jen maličkým kamínkem v obrovské mozaice zajímavých textů z historických objektů celého Česka. Kniha má přes 800 stran a potěší všechny, kteří se chtějí dovědět více o diplomatech mezi šlechtici v průběhu několika staletí. K zakoupení je v eshopu NPU.